PIOSENKI

Nowy teledysk Skolim & Cleo „Dziewczyno Piękna” podbija serca fanów

Muzyczny świat obiegł nowy fenomen – teledysk „Dziewczyno Piękna” wykonany przez popularnych artystów, Skolima i Cleo. Premiera klipu miała miejsce 18 kwietnia i już zdobyła imponującą liczbę ponad 8 milionów wyświetleń, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu fanów i mediów.

„Dziewczyno Piękna” to utwór, który swoją premierę zaliczył na pierwszym miejscu listy „Na czasie” w kategorii muzyka. Artystyczna wizja duetu, wsparta przez studio Music Prod.Crackhouse oraz zespół twórców w składzie Konrad Skolimowski, Michał Kacprzak, Marcin Mackiewicz, Dawid Łopatowski, Łukasz Jurga oraz Artur Lipiński, przekłada się na wyjątkową jakość muzyczną i wizualną prezentacji.

Teledysk został nagrany w przyciągającym wzrok miejscu, jakim jest muzeum Be Happy, co dodatkowo wzbogaca wrażenia estetyczne i stanowi idealne tło dla dynamicznej choreografii i pełnej emocji interpretacji obu artystów. Reżyseria i produkcja klipu, której podjęli się twórcy związani z shortfilmteledyski, podnosi poziom artystyczny projektu, zachęcając do wielokrotnego odtwarzania.

Oprócz przekazu tekstowego, utwór charakteryzuje się wpadającą w ucho melodią, która, jak można przypuszczać, zostanie hitem nadchodzących miesięcy. To, co wyróżnia „Dziewczyno Piękna” na tle innych produkcji muzycznych, to nie tylko chwytliwa linia melodyczna, ale także sposób, w jaki muzyka współgra z nowoczesnymi, estetycznie dopracowanymi wizualizacjami.

Duet Skolim i Cleo już od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością wśród polskich słuchaczy, a każdy nowy projekt artystyczny, który prezentują, spotyka się z ciepłym przyjęciem. „Dziewczyno Piękna” nie jest wyjątkiem, a entuzjastyczne recenzje i liczba wyświetleń potwierdzają ich miejsce w czołówce polskiej sceny muzycznej.

Jednocześnie artyści zapowiadają serię koncertów, które będą kolejną okazją, aby na żywo doświadczyć energii i charyzmy, jaką Skolim i Cleo prezentują na scenie. Zainteresowanie fanów już teraz jest ogromne, co może przekładać się na szybkie wyprzedanie biletów.

„Dziewczyno Piękna” to bez wątpienia utwór, który będzie obecny nie tylko na listach przebojów, ale i w sercach słuchaczy. Skolim i Cleo ponownie udowodnili, że są siłą, z którą należy się liczyć w polskim przemyśle muzycznym.

KOMPOZYTORZY

Kto napisał muzykę do serialu „Frontier”?

„Frontier” to kanadyjski dramat historyczny, serial telewizyjny współtworzony przez Roba Blackie i Petera Blackie. To kronika północnoamerykańskiego handlu futrami w kolonialnej Kanadzie / Ziemi Ruperta, na przełomie XVIII i XIX wieku. Serial był produkowany w koprodukcji z Discovery Canada, jako pierwsze oryginalne zamówienie kanału, oraz Netflix. Premiera serialu odbyła się 6 listopada 2016 roku.

Serial został przedłużony na drugi sezon w październiku 2016 roku. Premiera miała miejsce 18 października 2017 roku. „Frontier”został odnowiony na trzeci sezon 20 września 2017 roku. Cały trzeci sezon miał premierę najpierw na Netflixie 23 listopada 2018 roku, a w Kanadzie był emitowany między 7 a 21 grudnia 2018 roku.

Muzykę do serialu „Frontier” skomponował Andrew Lockington, ur. 31 stycznia 1974 r. kanadyjski kompozytor muzyki filmowej. Lockington urodził się  w Burlington, Ontario, w Kanadzie. Skomponował partytury do ponad trzech tuzinów filmów, w tym do Journey to the Center of the Earth (2008), City of Ember (2008), Percy Jackson: Sea of Monsters (2013), San Andreas (2015) i The Space Between Us (2017).

Otrzymał nagrodę Breakout Composer of the Year Award od 2009 International Film Music Critics Association (IFMCA) Awards, za swoje partytury do Journey to the Center of the Earth i City of Ember. Był również nominowany w kategorii Best Original Score for a Fantasy/Science Fiction Film, za City of Ember.

GITARZYŚCI

Hendrix był nie tylko muzykiem

Jimi Hendrix był amerykańskim gitarzystą, piosenkarzem i autorem tekstów. Jego styl jest często opisywany jako rock, blues, jazz lub acid rock. Jest jednym z najbardziej wpływowych gitarzystów elektrycznych w historii muzyki popularnej.

Jimmy Hendrix jest powszechnie znany jako jeden z najbardziej wpływowych gitarzystów XX wieku. Hendrix był nie tylko muzykiem, ale także artystą tworzącym obrazy i rysunki własnymi, specjalnymi technikami. Obrazy Jimmy’ego Hendrixa nie są zbyt skomplikowane. Wykonane są okrągłymi pociągnięciami pędzla tego samego koloru, z jedyną różnicą wynikającą z intensywności malarstwa.

Ale Jimmy Hendrix skrywa także inne tajemnice. Wiele osób jest przekonanych, że został on zamordowany. Devon Wilson, fanka, z którą Hendrix miał kontakt dzień przed śmiercią wypadła przez okno nowojorskiego Hotelu Chelsea, w okolicznościach niejasnych.

Hendrix urodził się 27 listopada 1942 roku i dorastał w Seattle w stanie Waszyngton. Jego ojciec był czarnym muzykiem, a matka była rdzenną Amerykanką. Nauczył się grać na gitarze w młodym wieku i zaczął grać z lokalnymi zespołami w wieku 15 lat.

Hendrix został wystawiony na muzykę bluesową dzięki ojczymowi, który przez cały dzień puszczał płyty bluesowe w domu. Hendrix dołączył do grupy R&B The King Casuals i występował z nimi, dopóki nie odszedł i dołączył do The Isley Brothers w tym samym roku (1961).

TEORIA MUZYKI

Pierwszy etap improwizacji

Nie poruszaliśmy jeszcze na łamach tej rubryki zagadnień warunkujących zapoczątkowanie procesu komponowania muzyki z jej równoczesną interpretacją, pomimo, że one to nie tylko inicjują potrzebę wypowiedzi w akcie improwizacji ale, co równie istotne, wpływają na konstruowanie jej w proporcjach odpowiadających aktualnym możliwościom twórczym i wykonawczym autora. Nie dokonywaliśmy tych rozważań z dość prozaicznego powodu, dotyczą one bowiem obszarów znacznie bardziej kojarzonych z psychofizyczną kondycją człowieka niż jego faktyczną wiedzą i praktyką muzyczną. Jak wiadomo nam również, większość muzyków woli raczej poruszać się w konkretnej materii dźwiękowej zamiast błąkać się w niedookreślonej – a często nawet zawierającej elementy szalbierstwa – materii słownej, mającej objaśniać zjawiska natury metafizycznej. Continue Reading „Pierwszy etap improwizacji”

TEORIA MUZYKI

Jaką faktycznie pełnią funkcję interwały w harmonii

Muzykę stanowią zjawiska akustyczne interpretowane w kategoriach estetycznych i emocjonalnych. Wszystkie zjawiska akustyczne zbudowane są z identycznego materiału konstrukcyjnego – tonów prostych. Różnią się tylko ich ilością, częstotliwością drgań i natężeniem. Wśród nieskończonych kombinacji wymienionych parametrów, pewna grupa zjawisk akustycznych, niezależnie od rodzaju źródła ich zaistnienia, posiada identyczne struktury tonów prostych. Dotyczy to ich ilości oraz zachodzących między nimi stosunków częstotliwości drgań. Ponieważ w muzyce zjawiska te odgrywają szczególną rolę, stąd dla podkreślenia ich wyjątkowości określa się je dźwiękami (odmiennie niż w akustyce – oceniającej zjawiska akustyczne bez emocji, wyłącznie kryteriami naukowymi – nazywającej dźwiękami wszelkie zjawiska akustyczne). Tylko w przypadku dźwięków człowiek potrafi wysłyszeć wysokość ich najniższych tonów prostych i określić usytuowanie całych zjawisk akustycznych. Zapamiętał też na tyle silnie strukturę ich tonów prostych, że poznając nawet jedynie jej fragment, umie określić brakujące składniki (proces maskowania). Continue Reading „Jaką faktycznie pełnią funkcję interwały w harmonii”

NEWS

SACD WEDŁUG PLANU?

Jak już informowaliśmy, firmy promujące DVD Audio zdecydowały, że opóźnią wprowadzenie swoich urządzeń w Europie co najmniej do jesieni tego roku. Stało się tak na skutek rozgryzienia zabezpieczeń przez piętnastoletniego hackera z Norwegii. Wkrótce potem obóz skupiony wokół koncernów Sony i Philips, lansujący konkurencyjny system SACD oświadczył, że płyty tego standardu są w pełni dopracowane również pod tym względem, zatem nie przewidują zwłoki w ich premierach rynkowych. Pierwszy model SACD Marantza przewidziany na rynek japoński i europejski nosi oznaczenie SA-1. Natomiast Philips ma przygotowaną całą serię odtwarzaczy w konkurencyjnych cenach. Za pieniądze Philipsa firma płytowa Sonopress z Gutersloh wyprodukowała już wiele tytułów płyt w tym systemie. Continue Reading „SACD WEDŁUG PLANU?”

NEWS

JUNO AWARDS

Swoje nagrody przyznali także przedstawiciele kanadyjskiego przemysłu muzycznego. Po dwie nagrody otrzymały wokalistki Chantal Kreviazuk (w tym Wokalistka roku), Alanis Morissette i Shania Twain oraz zespół Matthew Good Band. Za najlepszego wokalistę uznany został Bryan Adams. Nagrody za najlepiej sprzedające się albumy otrzymały zespoły Backstreet Boys zagraniczny / krajowy) i La Chicane (frankofoński). W kategoriach jazzowych wygrali: Diana Krall, D.D.Jackson i Pat LaBarbera, a bluesowej – Ray Bonneville. Inni tegoroczni laureaci to m.in.: Delerium (dance), Choclair (rap), Lazo (reggae).

NEWS

HITY Z LAS VEGAS

Obywający się z początkiem każdego roku Consumer Electronic Show w Las Vegas zawsze jest wyznacznikiem mody elektroniki konsumpcyjnej na cały sezon. Największym hitem wystawy stały się… nowe odtwarzacze MP3, stosowane jako urządzenia stacjonarne, będące częścią „kombajnów”(wzmacniacz, CD i MP3) przenośne i samochodowe. Ich produkcją zajmują się już nawet znane firmy. Żywiołowy rozwój MP3, jak się wydaje, zaskoczył nawet specjalistów i jest sennym koszmarem prezesów firm płytowych. Wielki powód do radości mają audiofile, gdyż zwiększa się ilość wzmacniaczy cyfrowych. TacT, firma będącą twórcą pierwszego takiego urządzenia, teraz wyprodukowała drugi, M2150, który kosztuje zaledwie 4,000 USD! Pojawił
się też koreański wzmacniacz cyfrowy, Pulsus, za 2,500 USD. Wśród wzmacniaczy analogowych najlepszą formą błyszczała konstrukcja pod nazwą Nemo norweskiej firmy Elektrocompaniet o mocy, bagatela, 2 × 1,200 W przy ośmiu omach! Zgodnie z duchem czasów najwięcej miejsca zajmowały systemy kina domowego

INSTRUMENTY

Boss

Z myślą o gitarzystach powstał BR-8 Digital Recording Studio – cyfrowe 8-ścieżkowe urządzenia do zapisu na twardy dysk. Oferuje ono ponadto 64 ścieżki wirtualne. Jednocześnie zapisywać można dwie ścieżki (np. z wejść GUITAR i MIC1), a odtwarzać osiem. Cały materiał można zapisać na wewnętrznym nośniku ZIP 100 MB. Inne cechy BR-8 to możliwość stosowania jednocześnie do 4 efektów, wśród których obok typowych algorytmów (REVERB, DELAY, CHORUS) znajdują się modele wzmacniaczy gitarowych i basowych, wykorzystujące technologię COSM. Wśród oferowanych funkcji znajdziemy m.in.: stroik chromatyczny, Rhythm Guide, Phrase Trainer i Center Cancel. Zobacz produkty BOSS na Muzyczny.pl

Urządzenie wyposażono w złącza: GUITAR/BASS IN, MIC IN × 2, LINE IN, STEREO LINE OUT, OPTICAL OUT, MIDI OUT, wyjście słuchawkowe oraz dwa złącza dla kontrolerów nożnych. Także dla gitarzystów i basistów przeznaczone jest JS-5 Jam Station – moduł akompaniamentu wyposażony w 200 gotowych utworów z czterema ścieżkami instrumentalnymi, które można dowolnie aranżować. Dodatkowa ścieżka audio pozwala na zapis 2 minut materiału dźwiękowego (lub 32 na opcjonalnej karcie SmartMedia). Każda z czterech ścieżek danego utworu może zostać wyciszona, tak, że pozostawić możemy np. jedynie sekcję rytmiczną. Oprócz fabrycznych układów akordów, użytkownik może wprowadzić 26 własnych, a nowe utwory zapisać w jednej ze 100 komórek pamięci. Urządzenie wyposażone jest w wejście o przełączanej czułości (MIC, LINE, GUITAR), stereofoniczne wyjście, złącza MIDI IN/OUT, wejście pedału kontrolnego i wyjście słuchawkowe. Kolejnym nowym urządzeniem jest tuner dla gitar elektrycznych i basowych TU-70 – pierwszy stroik z podświetlanym wyświetlaczem LCD.

INSTRUMENTY

Alvarez-Yairi

Dwa nowe modele instrumentów elektro-akustycznych to WY1RD z serii Virtuoso – gitara z klonu wzorzystego oraz DY88BL z płytą wierzchnią z tego samego drewna, a bokami i płytą dolną z mahoniu. Oba modele wyposażone są w układ System 500 MKII preamp/EQ. Za każdy z modeli będziemy musieli zapłacić po 1,949 USD.